Održivi razvoj društva kreće od mladih!

Održivi razvoj društva kreće od mladih! projekt je kojim organizacije civilnoga društva pridonose razvoju kompetencija i aktivnog sudjelovanja mladih u području održivog razvoja putem uspostavljanja partnerstva organizacija civilnoga društva, škola i lokalne zajednice u podizanju svijesti o održivom razvoju.

Kroz edukaciju nastavnika Prve ekonomske škole i Škole za grafiku, dizajn i medijsku produkcijuzainteresiranih nastavnika drugih srednjih škola i predstavnika civilnog društva na temu održivog razvoja i organizacije zajednice izgrađuje se platforma za mogućnost edukacije budućih generacija učenika na temu održivog razvoja.

Edukacijom učenika na temu održivog i osobnog razvoja, učenike se osnažuje za poduzimanje inicijativa održivog razvoja u školi i/ili lokalnoj zajednici kroz volonterske akcije.

Šira javnost upoznat će se s konceptom održivog razvoja i potencijala utjecaja mladih na lokalnu zajednicu kroz dvije panel rasprave.

Nositelj projekta: Life Potential

Partneri: ODRAZPrva ekonomska škola ZagrebŠkola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju

Trajanje projekta: 29. lipnja 2019. – 29. lipnja 2021.

Financiranje: Projekt je 90% sufinanciran kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje kao podrška osnaživanju doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije

Koordinatorica projektnih aktivnosti u školi je socijalna pedagoginja Nives Butorajac.

STUDIJSKA POSJETA BARANJI

Edukacija je trajala tri dana i održala se u Zlatnoj Gredi od 26. do 28. rujna 2019. godine.

U okviru projekta “Održivi razvoj društva kreće od mladih” posjetili smo Srednju školu Dalj koja je primjer uspješne suradnje škole i lokalne zajednice. Profesorice Srednje škole Dalj – Lidija Jagodić i Ivana Bertić Bulić, predstavile su nam brojne projekte i aktivnosti učeničke zadruge Dalya koja je uspješno povezala teorijska znanja s praktičnim vještinama. Učenici koji se  obrazuju za zanimanja ekonomist, agroturistički tehničar i agrotehničar u deset se sekcija usavršavaju i praktično rade kako bi se što bolje pripremili za tržište rada ili daljnje obrazovanje.

Posjetili smo i Kulturni i znanstveni centar/rodnu kuću Milutina Milankovića, svjetski poznatog znanstvenika i klimatologa.
Edukaciju su pohađali: Bernardo Brčić, Nives Butorajac, Ksenija Palameta Radković, Andre Posmodi, Bojana Pralica, Krešimir Radiček, Mateja Vignjević. Osim nastavnika naše škole, bili smo u dobrom društvu profesorica iz I. ekonomske škole, Agronomske škole, Škole za cestovni promet i nekoliko udruga iz Zagreba.

Cilj projekta je povećati razinu i opseg informiranosti o održivom razvoju te potaknuti mlade na djelovanje u lokalnoj zajednici u skladu s načelima održivog razvoja.

Uz marljiv rad na radionicama, uspjeli smo posjetiti Park prirode Kopački rit, ali i opustiti se u neformalnom druženju.

Prva radionica mladih za održivi razvoj zajednice

11.11.2019. održana je prva radionica osnaživanja mladih za održivi razvoj zajednice u kojoj je sudjelovalo 30 učenika Škole za grafiku, dizajn i medijsku produkciju. 🌎🌿 Edukacija je provedena u sklopu projekta “Održivi razvoj društva kreće od mladih” koji ODRAZ provodi u suradnji s udrugom Life Potential, Školom za grafiku, dizajn i medijsku produkciju i I. ekonomskom školom iz Zagreba.

Na radionici su sudjelovali učenici 2.b razreda i drugi zainteresirani učenici.

Edukacija o održivom razvoju i organiziranju zajednice

Sudjelovali smo na drugoj edukaciji o održivom razvoju i organiziranju zajednice za profesore zagrebačkih srednjih škola 15. i 16. studenog u I. ekonomskoj školi.

Teme edukacije bile su:

• Društvo – okvir u kojem živimo (Sektori u društvu i njihova uloga, suradnja i međusektorsko partnerstvo / ODRAZ)
  • Organiziranje i mobiliziranje zajednice; (Načela organiziranja zajednice, socijalni kapital/ ODRAZ)
  • Osnove coachinga za profesore i osobe koje rade s mladima (Life Potential)
  • Radionica UMJETNA INTELIGENCIJA // Kako bi trebalo s umjetnom inteligencijom postupati u budućnosti?

Cilj edukacije je jačanje stručnih kapaciteta škola o održivom razvoju i organiziranju zajednice.

Na edukaciji su sudjelovale: Nives Butorajac, Ana Jović, Božica Kelčec Pester, Ines Mrkoci i Sanela Višek.

Preostala tri trening-bloka bit će održana u Zagrebu:

• i 28. siječnja 2020. / Prva ekonomska škola
  • i 28. veljače 2020. / Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju