Grafički urednik dizajner

Naslovnica / Grafički urednik dizajner

Zanimanje: Grafički urednik – dizajner

Grafički dizajneri se bave likovnim oblikovanjem knjiga i časopisa, kalendara, promotivnih materijala, izradbom posjetnica, plakata, osmišljavanjem vizualnog identiteta tvrtki (dizajniranjem logotipa, memoranduma, posjetnica i koverti). Oni prije svega vode računa o tomu da predmeti koje dizajniraju budu privlačna izgleda, uočljivi i prepoznatljivi. Može se reći da se bave “vizualnom komunikacijom”.

Popis nastavnih predmeta po godinama za smjer:

Nastavni predmeti za smjer Grafički urednik dizajner

Grafički proizvod osim funkcionalne mora imati i estetsku „poruku“. Zbog toga zanimanje Grafički urednik – dizajner ima važnu ulogu u izradi proizvoda. Iz svega ovoga lako se da zaključiti da je kreativnost osnova ovog zanimanja. Naš nastavni plan i program upravo je napravljen u tom obliku da se uz dinamičnu praktičnu nastavu, rad na računalu (Adobe programski paketi) i uz primjenu novih tehnologija (multimedija), te široki raspon stručnih predmeta dobiju znanja koja će biti konkurentna na tržištu rada.

Kreativnost u oblikovanju ali i poznavanje grafičkih tehnoloških procesa daje jednu cjelinu u znanjima koje učenik dobiva nakon četverogodišnjeg školovanja. Također učenik može nakon završetka školovanja nastaviti obrazovanje na nekom od (umjetničkih ili grafičkih – tehničkih) srodnih viših škola ili fakulteta.

Znanja, vještine i poželjne osobine

 • smisao za sistematičnost,
 • smisao za likovno i grafičko oblikovanje,
 • osjećaj za kompoziciju,
 • dobra koncentracija,
 • dobra vizualna percepcija,
 • koordinacija ruke i oka,
 • raspoznavanje boja,
 • razvijena online komunikacija i interes za online edukaciju,
 • interes za usavršavanje i učenje novih postupaka i programa,
 • otvorenost prema novim idejama i tehnologijama,
 • potreba za cjeloživotnim učenjem.

Smjerovi