Medijska pismenost za 21. stoljeće

Završna konferencija projekta “Medijska pismenost za 21. stoljeće” održana u Opatiji 14. i 15. rujna 2013.

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA
Media literacy for the 21st century – Medijska pismenost za 21. stoljeće
Grand Hotel Adriatic II – Opatija, 14.-15. rujna 2013.

PROGRAM – 1. DAN
14.09.2013. SUBOTA
09.00  Podizanje akreditacija
09:30 – 11:00 Dobrodošlica
·         Dubravko Deželić, Grafička škola u Zagrebu
·         Senija Zelić Pavelić, Prirodoslovna i grafička škola Rijeka
·         Ivan Šutalo, ravnatelj – Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
Vinko Filipović,  ravnatelj AZOO
·         Tihana Radojčić, pomoćnica ravnatelja – Agencija za odgoj i obrazovanje
Katarina Grgec MZOS
Predstavnik , Primorsko goranska županija
11:00 – 11:30   Pauza za kavu
11:30 – 13:00   Predstavljanje rezultata projekta
·         Žarko Čižmar, TelecentarMedijska pismenost za 21. stoljeće
·         Dubravko Deželić, Grafička škola u ZagrebuIzgradnja kapaciteta strukovnih škola
·         Radenko Bradić, Prirodoslovna i grafička škola Rijeka Strukovna obuka profesora
·         Dubravko Kuhta, Akademija likovnih umjetnostiUdžbenik za zvuk
13:00 – 14:30   Ručak
14:30 – 16:00   Razvoj medijskog obrazovanja u Hrvatskoj
·         Žarko Čižmar, TelecentarMreža za razvoj medijskog obrazovanja u Hrvatskoj
·         Predrag Pale, Fakultet elektrotehnike i računarstvaNove tehnologije u obrazovanju
·         Krešimir Mikić, Učiteljski fakultetMedijski centar
·         Danijel Labaš, Hrvatski studijiSpecijalistički studij medijske kulture
·         Igor Kanižaj, Fakultet političkih znanosti Istraživanje o medijskoj pismenosti
16:00 – 16:30   Pauza za kavu
16:30 – 18:30   Planovi razvoja medijskog obrazovanja
·         Slobodno vrijeme za poslovne sastanke

 

PROGRAM – 2. DAN
15.09.2013. NEDJELJA
09:30 – 11:00 Međunarodna suradnja
·         Gabriel Rissola, Telecentre-Europe AISBLGrand coalition for digital jobs
·         Mara Jakobsone, LIKTA Latvija – Local coalition for e-skills and jobs in Latvia
·         Peter Palvolgy, Telecentre-Europe AISBLTelecentre Multimedia Academy
11:00 – 11:30   Pauza za kavu
11:30 – 13:00   Međunarodna suradnja
·         Sally Reynolds, ATiT Belgija – MEDEAnet project
·         Mathy Vanbuel, ATiT Belgija EUscreenXL project
·         Ana Šterbenc, Srednja medijska in grafična šola Ljubljana Iskustva iz Slovenije

 

Na početku konferencije sve nazočne pozdravio je ravnatelj Grafičke škole u Zagrebu i rekao nekoliko riječi o provedbi projekta kao i samome projektu.

Tijekom proteklih godinu dana od 21.09.2012. do 21.09.2013. Grafička škola u Zagrebu kao nositelj i partneri u projektu Prirodoslovna i grafička škola Rijeka i Telecentar Zagreb provodili su IPA projekt financiran sredstvima EU. Naziv projekta bio je „Medijska pismenost za 21.stoljeće“. Vrijednost projekta 189.900 eura. Kroz projekt educirano je 33 nastavnika iz obje škole iz područja ICT tehnologija. Kao rezultat rada izdali smo i tri priručnika iz Digitalne fotografije, Videa i Zvuka. Opremili smo dva prostora u školi za nastavu iz područja multimedije. Održane su i radionice iz Videa, zvuka i rasvjete, tjedan informatičke inkluzije “Get online week” koji je imao kulminaciju s okruglim stolom kojem su nazočili profesori više Zagrebačkih fakulteta te predstavnici civilnih i nevladinih udruga sve s ciljem povezivanja za izradu nekih novih projekata.

U sklopu projekta imali smo zadatak da budemo video servis lokalnoj upravi, pa smo tako video prilozima odradili manifestacije “Dojdi osmaš” ilokalne izbore u Zagrebu (ugostili smo sve kandidate za gradonačelnika u našem studiju), te popratili provedbu projekta Elektrostrojarske škole iz Selske ulice.

U Opatiji na završnoj konferenciji nazočni su bili i obratili se skupu ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje prof. Vinko Filipović te pomoćnica Tihana Radojčić, ispred Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih skupu se obratio Ivan Šutalo ravnatelj agencije. Ispred Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta nazočila je gđa. Katarina Grgec, a ispred Primorsko goranske županije pročelnica za obrazovanje gđa. Josipa Blažević.

Skupu su bili nazočno četvero ravnatelja iz škola s područje RH te troje ravnatelja škola iz regije (Subotice, Sarajeva i Ljubljane). Na konferenciji su bili nazočni i obratili se skupu predstavnici upravnog odbora Telecentara Europe iz Njemačke, Litve, Rumunjske, Italije, Srbije. Dragi gosti i predavači bili su voditelji konferencije Media & Learning iz Bruxella kojoj smo i mi bili nazočni protekle godine u sklopu projekta. Ukupno je konferenciji nazočilo 88 osoba što smatramo vrlo lijepim brojem.

Cilj završne konferencije nije bio samo upoznati nazočne s ostvarenim rezultatima već i pokušat povezati sve zainteresirane da se uključe u neke nove projekte. Smatramo da je i u tome dijelu konferencija uspjela i da će se rezultati vidjeti tijekom slijedećih mjeseci i godina.

Tekst: Dubravko Deželić, ravnatelj, fotografije: B. Kokot, prof., Valera N